Hakkımda


sahin dirican-aile

İktisat mezunu olup, 17 yıllık bankacılık geçmişi olan ve 1999 yılından bu yana “fotoğraf sanatı” ile ilgilenen şahsım hakkında:

1964 yılı Eylül’ünde, Samsun/ Havza’nın Eymir Köyünde işçi baba ile ev kadını annenin ilk çocuğu olarak doğmuşum.

İlkokulu Köyümde, ortaokul ve liseyi ise Havza’da okudum.

Gazeteci ve fotoğrafçı olmak istediğim için tercih edip kazandığım Basın Yayın Yüksek Okulu (şimdilerin İletişim Fakültesi) ndan mezun olanların işsiz kaldığını öğrendiğimde tekrar sınava girerek ilk başladığım okulumun bağlı olduğu Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne geçiş yaptım.

1989 yılında SBF (Mülkiye) İktisat Bölümünden mezun olup, TÖBANK (Türkiye Öğretmenler Bankası) T.A.Ş. de Müfettiş Yardımcısı olarak iş hayatına başladım. 1992 Mayısında bankamızın Halkbank’a devredilmesi sonrasında, Demirbank, Egebank, Derbank ve EGSBANK da muhtelif görevler ve ünvanlar ile çalıştım.

EGSBANK’da şube operasyon ve pazarlama yönetmenlikleri sonrasında Off-Shoe Banka’nın Müdürü olarak çalışırken 2001 ekonomik krizi ile kapatılan / TMSF’na devredilen yerli bankalardan birisi de EGSBANK oldu. Off-Shore yönetici ve müdürlerinin çoğunun mahkemelerle uğraşmak zorunda kaldığı o zor dönemde, bankamız kayıtlarının temizliği ve offshorezedemizin olmaması sayesinde, TMSF bünyesinde çalışmaya devam ettim. Bu dönemde Kıbrıs’ta kurulu 3 offshore banka ile Fon yönetimindeki bazı şirketlerin tasfiye süreçlerinde görev aldım. TMSF’nin İştirakler ve Tasfiye Dairelerinde görev yaptım. Görevim esnasında, ayrıca, bazı TMSF iştiraklerinde de Denetim Kurulu üyesi olarak görevler yaptım.

Şahin Dirican42 yaşımda iken hayatımı yeniden kurmaya karar verdim ve fotoğrafı yaşam biçimine dönüştürebilmek için haziran 2006′ da TMSF’den ve Bankacılık sektöründen kendi isteğimle ayrıldım.

1999 yılında hobi amaçlı olarak ilk fotoğraf eğitimimi aldım. Ocak -2003 / Ocak- 2007 döneminde İFSAK Yönetiminde görev aldım, Ocak -2005 / Ocak- 2007 döneminde İFSAK Yonetim Kurulu Başkanlığını yürüttüm. Başkanlığım döneminde İFSAK 1.Uluslararası Fotoğraf Bienalinin ve 1.GençFotoFest’in düzenlenmesini sağladım. Yine aynı dönemde, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Başkan Yardımcılığı görevini üstlendim. Nisan 2009′da görev sürem dolana kadar TFSF Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım.

2007 yılı başlarında, 3 arkadaşımla birlikte Fotoğraf Atölyesi’ni, Bağdat Caddesinde, kurduk. 2008 yılında da önce Fotoğraf Atölyesi’nin Taksim Şubesi olarak başlattığım çalışmaları Lotus Sanat markası ile yapılandırdım ve Fotoğraf Atölyesi ile yollarımızı ayırdık.

Fotoğraf yolculuğumda;

  • Doğa fotoğrafçılığı Atölyesi
  • Landscape Atölyesi
  • Portre Fotoğrafçılığı Atölyesi
  • Moda Fotoğrafçılığı Atölyesi
  • Mimari Fotoğraf Semineri
  • Belgesel Fotoğraf Semineri
  • Karanlık Oda Atölyesi / Dia Banyosu Atölyesi
  • Fotoğrafçılar için Photoshop Atölyesi

gibi pek çok atölye ve seminere katıldım.

Profesyonel fotoğraf çalışmalarımı ve hayatımı, 2008 yılından itibaren Lotus Sanat çatısı altında ve   kurumsal bir yaklaşımla yürütmekteyim. Gerek Lotus Sanat çatısı altında ve gerekse firmaların/ kulüplerin kendi bünyelerinde fotoğraf eğitimleri verdim/ veriyorum. Ülkemizin önde gelen bazı holding ve şirketleri/bankaları bünyesinde fotoğraf eğitimleri verdim, fotoğraf çekimlerini yaptım.

Photoworld Dergisinin ilk 4 sayısı ile bazı dergilerde yazılarım yayınlandı.

Ağırlıklı olarak doğa fotoğrafları çekiyorum ve doğada olmaktan mutlu oluyorum.  Ayrıca toplumsal konularda ve tarihi/ kültürel alanlarda fotoğraf çalışmaktan keyif alıyorum. Dolayısıyla, aynı zamanda Türkiye’mizin zengin doğasını ve tarihini fotoğraflamaktan keyif alan bir gezginim. Doğrudan ve müdahalesiz fotoğraf yaklaşımını tercih ediyorum.

Karma sergilere katıldım, 2 kişisel sergi açtım.

Çok sayıda fotoğraf yarışmasında jüri üyeliği yaptım/ yapıyorum. Kurumlara, Fotoğraf Yarışması danışmanlığı yaptım, yapıyorum.

2012 yılında da Fotoğrafmetre (Fotoğraf, Film ve Gezi ) Derneği’nin kuruluşuna öncülük ettim.

2018 yılı başlarında, CHP üyesi olarak, aktif siyasi yaşama katıldım. Aktif siyaseti öğrenmeye devam ediyorum. 2019 yerel seçimlerinde, partimin ilçe belediye meclis üyesi adaylarından oldum. 12 Ocak 2020 tarihli Genel Kurul’da CHP Tuzla İlçe Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildim.

46 yaşımda yeniden aşık oldum, 51 yaşımda baba oldum. İnci Su’nun babası, Tülin’in eşi olmanın mutluluğu ile yaşıyorum.

Facebook      Twitter      Pinterest