Fotoğraf Kursu Seçmeden Önce Okuyunuz


Şahin DiricanBenim gibi, fotoğrafçılığa eğitimle ve iyi bir başlangıç yapmak isteyenlerin, ilk sorusu ve arayışı “doğru fotoğraf kursunu” bulmak olur. Diğer kritik soru ise “hangi makinayı almalıyım?” sorusudur. Bu yazımızda; ” fotoğrafçılık kursu seçimi ” konusunu irdelemeye ve fotoğrafçılık kursu arayışında olanlara görüşlerimizi iletmeye çalışacağız. Başka yazılarla da “fotoğraf makinası ve ekipman seçimi” konularını irdelemeye çalışacağız.

1989 yılında iş hayatıma başladığım Sirkeci, lise yıllarında içime düşen ‘fotoğraf ateşini’ yeniden yaktı. Fakat; “iyi bir fotoğraf kursu” arayışımın, o günün koşullarında sonuçsuz kalması nedeniyle ancak 10 yıl sonra fotoğraf eğitimi alarak başlayabildim fotoğraf öğrenmeye. Sonrasında ise başta İstanbul’dakiler olmak üzere ‘fotoğraf eğitimi‘ veren çoğu kurum ve mekânı tanıma, inceleme, iletişim kurma olanağı buldum, en eskisi ve büyüğü olan İFSAK‘ı yönettim ve nihayet son 8 yılda da 2 ayrı kurumu bizzat kurup, yapılandırdım. Bu süreçte sadece, ülkemizdeki fotoğraf kurslarını değil, Amerika ve Avrupa’daki fotoğraf eğitimlerini de incelemeye ve izlemeye çalıştım. Yani, bu satırların yazarı, fotoğraf kursuna gitmeden veya tek bir kursu tanıyarak ‘ahkâm kesenlerden’ değil.

Doğru fotoğraf kursunu seçmez ya da seçemez iseniz paranızı ve özellikle de zamanınızı israf etmiş olursunuz. Doğru fotoğrafçılık kursu seçmenize yardımcı olabilecek kritik noktalara ve sorulara yanıt aramaya çalışalım, şimdi.

Kursunuz ne kadar kurumsal?

Fotoğraf, resim, heykel gibi sanatlarda bireysel beceriler ve bilgi, dolayısıyla da bireysellik çok önemlidir. Üniversiteler ile çok az sayıdaki kurum dışındaki fotoğraf eğitimi veren yerler/firmalar da kurucusu ya da yöneticisinin “bireysel yaklaşım ve becerisi” ni yansıtır. Ülkemizdeki küçük işletmelerin kurumsallık sorunu bilinirken “fotoğraf kursları” ne kadar kurumsal olabilir? Küçük işletmeler olan “fotoğraf kurslarının” bilinen anlamda “kurumsallaşabilmeleri” pek mümkün olamayacaktır. Önemli olan kurucu ve/veya yöneticinin yaklaşımının keyfilikten ve egolarından kurtularak işletmesini “kurumsal” yaklaşımla yönetmeye özen göstermesidir. Bu yaklaşımı ise fotoğraf kursunun web sitesinden, bir kaç ziyaretle mekândan ya da çalışmalarına katılarak gözlemleyebilirsiniz.

Kurumsallığa özen gösteren işletmelerde farklı seviyelerdeki kurs/atölye detaylarını, takvimlerini, planlamalarını bulabilirsiniz. Ayrıca; fotoğraf bilgi ve deneyimini geliştirmenin en doğru yöntemi bol uygulama yapmak olduğu için kurumsal işletmeler eğitmenleri danışmanlığında fotoğraf gezileri organize ederler.

Fotoğraf sadece derslerde ve eğitmenlerden öğrenilmez.  Deneyimli ve bilgili fotoğrafçıların bulunduğu ortamlarda bilgi paylaşımları yapılarak yeni başlayanların gelişimine ortam sağlanır. Kurumsal yaklaşıma sahip işletmeler; bilgi ve deneyimin paylaşabileceği etkinlikler, geziler, ortamlar aracılığıyla gelişiminize katkı sağlarlar.

Eğitmenlerin ders dışında da size zaman ayırıp ayıramayacağını sorgulayın. Kurumsal işletmeler de eğitmenlerden veya deneyimli başka fotoğrafçılardan destek alabilirsiniz.

Eğitmenleri İyi İnceleyin ve Tanıyın

Kurumsallığın bu kadar zor olduğu fotoğraf kursları arasında seçim yaparken eğitmenin kimliği ve becerileri çok önemli hale gelecektir. Dolayısıyla; katılmak isteyeceğiniz fotoğrafçılık kursunda dersleri veren eğitmenleri iyi incelemeli ve tanımalısınız.

Unutmamalıyız ki, sadece fotoğraf eğitiminde değil her türlü eğitimde, eğitmenin ne kadar bilgili olduğundan çok dersin konusunu öğrencilerine ne kadar öğretebildiği önemlidir. Eğitmenin kişiliği, saygınlığı da ayrıca önemlidir.

  • Eğitmen sizi anlayabilecek mi, sizin fotoğraf öğrenme amacınızı dikkate alabilecek mi?
  • Fotoğraf teknolojisindeki değişimleri takip edebiliyor mu? Kendisini yeniliyor ve güncel bilgilerle donanıyor mu? Yoksa gelişmelerin 3-5 yıl arkasından mı geliyor?
  • Eğitmenlik konusundaki deneyimi yeterli mi?
  • Farklı marka ve model fotoğraf makinalarına sahip öğrencilerine yardımcı olabilecek bilgi ve deneyim de mi?
  • Fotoğraf makinası ve ekipman bilgisi dışındaki fotoğraf bilgi ve deneyimi nasıl?
  • Fotoğraf camiası içerisinde bilinen, tanınan, saygı duyulan isimlerden mi?
  • Önceki öğrencileriyle iletişimi nasıl, öğrencilerinin saygısını kazanmış mı? İletişimleri süreklilik gösteriyor mu?

Eğitmeni yakından tanımak için kurstaki diğer çalışmalarına katılabilirsiniz, eski öğrencilerine sorabilirsiniz ya da gözlemlemek için deneme dersine ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Kurs İçeriğini Mutlaka İnceleyin

Fotoğrafçılık kurslarının kurumsal yaklaşımda olanları her kursun içeriğini detaylı olarak web sitelerinde yayınlamaktalar. Katılmak istediğiniz kursun içeriğini mutlaka incelemelisiniz ki boşa zaman ve para harcamayın. Örneğin; fotoğrafçılığa yeni başlayacaksınız ve öncelikli amacınız “fotoğraf makinanızı etkili ve doğru kullanmaya başlamak” ise internetten ya da kitaplardan kolayca okuyabileceğiniz, “Fotoğraf Tarihi” konusuna 2-3 saatınızı ayırmak istemezsiniz. Ya da makinanızı kullanabilmeye başlamadan, ışık, kompozisyon gibi temel fotoğraf konularını öğrenmeden Photoshop’ta fotoğraf işlemeyi öğrenmek istemezsiniz.

Fotoğraf kurslarının yeni başlayanlardan, uzmanlık alanlarına yönelik olanlarına kadar farklı seviyeleri vardır. Fotoğraf kursuna katılmayı düşündüğünüz işletmenin kurslarını/ atölyelerini/seminerlerini farklı seviyelere göre yapılandırıp yapılandırmadığına dikkat etmelisiniz. Kurumsal yaklaşıma sahip bir işletmenin her eğitiminin içeriği yanı sıra o eğitimi “kimler için” düzenlediğini de açıklaması beklenir. Seviyeleri / sınıfları ayıramamış bir işletmenin yöneticileri ve eğitmenlerinin “öğretme becerileri” konusunda da kuşku duyabilirsiniz.

İyi planlanmış, öğrenmeyi kolaylaştıracak bir kursun/ atölyenin içeriği de doğru kurgulanmış olmalıdır.

Uygulamaya Ne Kadar Önem Veriliyor?

Özellikle makina ve ekipman kullanım becerisinin gelişmesi uygulama yapmakla olur. Derslerin teorik anlatımlarla yürütülmesi, sunumlar ne kadar iyi hazırlanmış olsa da pratik kazanmanıza olanak sağlanmazsa makina kullanım beceriniz gelişmeyecektir. Farklı markaların farklı modellerini tanımayan, kullanamayan eğitmenlerin dersleri teorik kalacak ve pratik yapmak için sizin çok çalışmanız gerekecektir. Oysa; kendisi her markayı rahat kullanabilen eğitmenler derslerini de iyi hazırlanmış sunumlarının eşliğinde ve uygulamalar yaptırarak yürütürler. Ders esnasında yapılan uygulamalarda sizlere yardımcı olabilir ve makinanızı kullanma becerinizi hızla geliştirmenizi sağlarlar.

Sınıflar / Gruplar Kaç Kişilik?

Konferans ya da seminer formatındaki teorik ve anlatıma dayalı eğitimler dışındaki derslerin verimli olabilmesi için eğitmenin sizinle yakından ilgilenebileceği, gelişiminizi takip edebileceği sayıdan fazla katılımcı kabul edilmemesi gerekir. Ticari kaygılarla ya da fiyat rekabeti sağlamak için fazla öğrenci kaydı alınan kurslardan/ derslerden alabileceğiniz verim de düşük olacaktır.

Tavsiye Edilen / Önerilen Bir Fotoğrafçılık Kursu mu?

İlgilendiğiniz fotoğrafçılık kursunun ücretsiz etkinlerine ya da gezilerine katılarak yakından tanıyabilir ve kurslarına katılmış olanlardan derslerin yürütülüşü, eğitmenlerin performansı hakkında bilgi alabilirsiniz. Ya da çevrenizdeki fotoğrafçılık kursuna katılmış olanlardan öneri alabilirsiniz?

Kursunuzun Mekânı ve Donanımı Nasıl?

Maalesef eğitime uygun mekânı olmayan hatta hiç mekânı olmayan bazı kişi veya işletmeler de “fotoğraf kursu” verdiği iddiasıyla ortalıkta dolaşmaktalar. Bu nedenle; fotoğraf kursu seçerken mutlaka mekânı görünüz. Mekânın temizliğinden, dersliklerinin fiziki yapısına ve sahip olunması gerekli donanıma kadar sorgulamalısınız.

Fatura Alabiliyor musunuz?

Fotoğrafçılık kursu verdiği iddiasında olan bazılarının işyerleri ve resmi statüleri bulunmamakta. Resmi kayıtları olan, yapılan işe uygun mekânı olanlar fatura talebinize olumlu yanıt verebileceklerdir. İşyeri açarak, vergi mükellefi olarak çalışan kişi ve kurumlar, aldıkları ticari risk karşılığında daha ciddi ve kurumsal davranmak zorundadırlar.

Lokasyon

Kursun lokasyonu; rahat ve güvenli ulaşımınız açısından önemli olacaktır. İşinize veya evinize uzak lokasyondaki bir kursu tercih etmeniz için o kursun çekeceğiniz zahmete değecek kadar iyi olması beklenir.

Sertifika ya da Katılım Belgesi Verebiliyorlar mı?

Eğitim sertifikası verebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs merkezi olunmalı ve MEB tarafından onaylanmış müfredat uygulanmalı. Fotoğraf eğitimi ya da dersi verebilen çok az kurum, bu kapsamda sertifika verebilmekte. Size “sertifika” gerekiyorsa bunu özellikle sormalısınız. Katılım belgesi ise sizin o eğitime ya da çalışmaya katıldığınızı gösteren belgedir. Resmi kaydı olan, fatura düzenleyebilen kurumlar “katılım belgenizi” de verebilirler.

Fiyat

Farklı kalite ve fiyatlarda fotoğraf kursu bulunmakta. Fiyat ya da kursa katılım ücreti belki de son düşünmeniz gereken husus olmalı. Fotoğraf makinasına, objektife, çantaya harcadığınız paraları düşünürsek eğitim / kurs için ödeyeceğiniz tutar önemsiz hale gelecektir. Yine de seçeceğiniz kursun ücreti alacağınız eğitimin karşılığı olabilmeli. Unutmamak gerekir ki pahalı olan şeylerin “iyi” ucuz olan şeylerin ise “kötü” olduğu kanısı yanlıştır.

İşletmelerin ayakta kalabilmesi, hizmet üretebilmesi için gelir elde edebilmeleri gerekmekte. Fotoğraf eğitimi, fotoğrafçılık sevgiyle ve türlü fedakârlıklarla yapılabilen işlerdir. İşletme yöneticileriyle eğitmenlerinin yaklaşımlarını ve fotoğrafa olan sevgilerini anlamanızda da fayda olacaktır.

Fotoğrafçılık Eğitimlerimizi görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Şahin Dirican

 


Leave a comment